
Nichicon
Product No:
UBX1C221MPL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.349
1.349
10
1.06685
10.6685
50
0.92473
46.2365
100
0.80028
80.028
500
0.604637
302.3185
1000
0.53351
533.51
2500
0.497942
1244.855
5000
0.480158
2400.79
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 150°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 150 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 300 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |