
Nichicon
Product No:
UBX1C471MHL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.0995
2.0995
10
1.7005
17.005
50
1.48371
74.1855
100
1.29827
129.827
500
0.989178
494.589
1000
0.865526
865.526
2500
0.834613
2086.5325
5000
0.80371
4018.55
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 150°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 300 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 600 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |