
Nichicon
Product No:
UBX1H101MPL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.501
1.501
10
1.18655
11.8655
50
1.02828
51.414
100
0.88996
88.996
500
0.672391
336.1955
1000
0.593284
593.284
2500
0.553726
1384.315
5000
0.533948
2669.74
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 150°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 190 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 380 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |