
Nichicon
Product No:
UBX1J680MPL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.748
1.748
10
1.38035
13.8035
50
1.19624
59.812
100
1.03512
103.512
500
0.782116
391.058
1000
0.690099
690.099
2500
0.6441
1610.25
5000
0.621091
3105.455
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 68 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 150°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 280 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 560 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |