
Nichicon
Product No:
UBX1V101MPL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4915
1.4915
10
1.178
11.78
50
1.02068
51.034
100
0.88331
88.331
500
0.667375
333.6875
1000
0.588858
588.858
2500
0.549604
1374.01
5000
0.529976
2649.88
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 150°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 200 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 400 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |