
Nichicon
Product No:
UBX1V102MHL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.852
5.852
10
5.2706
52.706
50
4.56779
228.3895
100
3.982115
398.2115
500
3.2794
1639.7
1000
3.045149
3045.149
2500
2.986591
7466.4775
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 150°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 871 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.3 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |