
Nichicon
Product No:
UBX1V2R2MPL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.235
1.235
10
0.97565
9.7565
50
0.84512
42.256
100
0.731405
73.1405
500
0.552634
276.317
1000
0.487616
487.616
2500
0.455107
1137.7675
5000
0.438852
2194.26
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 150°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 25 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 50 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |