
Nichicon
Product No:
UBX2A331MHL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.6335
5.6335
10
5.0692
50.692
50
4.39337
219.6685
100
3.83002
383.002
500
3.154152
1577.076
1000
2.92886
2928.86
2500
2.872534
7181.335
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 150°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.299" (33.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 715 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.43 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |