
Nichicon
Product No:
UBX2C100MPL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.6435
1.6435
10
1.2939
12.939
50
1.12157
56.0785
100
0.970615
97.0615
500
0.733381
366.6905
1000
0.647102
647.102
2500
0.603962
1509.905
5000
0.582398
2911.99
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 150°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 110 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 198 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |