
Nichicon
Product No:
UBX2C470MHL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.28
2.28
10
1.8468
18.468
50
1.61158
80.579
100
1.41018
141.018
500
1.074393
537.1965
1000
0.940101
940.101
2500
0.906528
2266.32
5000
0.872946
4364.73
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 150°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 250 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 375 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |