
Nichicon
Product No:
UBX2G100MHL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.508
2.508
10
2.0273
20.273
50
1.76966
88.483
100
1.5485
154.85
500
1.179786
589.893
1000
1.032318
1032.318
2500
0.995448
2488.62
5000
0.958578
4792.89
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 150°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 150°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 105 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 189 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |