
Nichicon
Product No:
UBX2V100MHL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.185
2.185
10
1.76415
17.6415
50
1.53995
76.9975
100
1.347385
134.7385
500
1.026589
513.2945
1000
0.898263
898.263
2500
0.866182
2165.455
5000
0.8341
4170.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 350 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 150°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 150°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 120 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 216 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |