
Nichicon
Product No:
UBY1E103MHL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.6335
5.6335
10
5.0692
50.692
50
4.39299
219.6495
100
3.829735
382.9735
500
3.153943
1576.9715
1000
2.92865
2928.65
2500
2.872334
7180.835
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10000 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.188 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.75 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 19mOhm @ 100kHz |