
Nichicon
Product No:
UBY1E123MHL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.308
6.308
10
5.67435
56.7435
50
4.91739
245.8695
100
4.28697
428.697
500
3.530428
1765.214
1000
3.27825
3278.25
2500
3.215208
8038.02
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 12000 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.468 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.08 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 18mOhm @ 100kHz |