
Nichicon
Product No:
UBY1E512MHL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 5100UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.7715
3.7715
10
3.0381
30.381
50
2.6125
130.625
100
2.36949
236.949
500
1.761927
880.9635
1000
1.640422
1640.422
2500
1.57966
3949.15
5000
1.549279
7746.395
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 5100 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.95 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.47 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 24mOhm @ 100kHz |