
Nichicon
Product No:
UBY1H242MHL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2400UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.598
4.598
10
3.7088
37.088
50
3.18991
159.4955
100
2.893225
289.3225
500
2.151332
1075.666
1000
2.00297
2002.97
2500
1.928785
4821.9625
5000
1.891697
9458.485
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2400 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.299" (33.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.265 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.02 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 28mOhm @ 100kHz |