
Nichicon
Product No:
UBY1H362MHL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3600UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.902
4.902
10
4.4137
44.137
50
3.82565
191.2825
100
3.335165
333.5165
500
2.746583
1373.2915
1000
2.550398
2550.398
2500
2.50135
6253.375
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3600 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.775 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.7 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 23mOhm @ 100kHz |