
Nichicon
Product No:
UBY1J172MHL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1700UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.8665
3.8665
10
3.11695
31.1695
50
2.68033
134.0165
100
2.430955
243.0955
500
1.807622
903.811
1000
1.682954
1682.954
2500
1.620624
4051.56
5000
1.589464
7947.32
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1700 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.754 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.59 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 27mOhm @ 100kHz |