
Nichicon
Product No:
UBY1J182MHL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.8285
3.8285
10
3.44755
34.4755
50
2.98794
149.397
100
2.6049
260.49
500
2.145176
1072.588
1000
1.99195
1991.95
2500
1.953646
4884.115
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1800 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.299" (33.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.448 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.08 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 28mOhm @ 100kHz |