
Nichicon
Product No:
UBY1J252MHL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2500UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.054
5.054
10
4.5448
45.448
50
3.93889
196.9445
100
3.433965
343.3965
500
2.827979
1413.9895
1000
2.62599
2625.99
2500
2.575488
6438.72
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2500 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 4.245 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 5.66 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 21mOhm @ 100kHz |