
Nichicon
Product No:
UBY1K112MHL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1100UF 20% 80V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.8855
3.8855
10
3.50075
35.0075
50
3.0343
151.715
100
2.645275
264.5275
500
2.178483
1089.2415
1000
2.022873
2022.873
2500
1.98397
4959.925
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1100 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 80 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.299" (33.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.754 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.59 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 27mOhm @ 100kHz |