
Nichicon
Product No:
UBY1K132MHL6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1300UF 20% 80V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.104
4.104
10
3.69075
36.9075
50
3.19846
159.923
100
2.788345
278.8345
500
2.296321
1148.1605
1000
2.132294
2132.294
2500
2.091282
5228.205
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1300 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 80 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.132 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 5.22 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 23mOhm @ 100kHz |