
Nichicon
Product No:
UBY1K271MHL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 80V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8715
1.8715
10
1.4782
14.782
50
1.28079
64.0395
100
1.108365
110.8365
500
0.837406
418.703
1000
0.738891
738.891
2500
0.689634
1724.085
5000
0.665
3325
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 270 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 80 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 820 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.64 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 74mOhm @ 100kHz |