
Nichicon
Product No:
UBY1K511MHL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 510UF 20% 80V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.7455
2.7455
10
2.2211
22.211
50
1.93857
96.9285
100
1.696225
169.6225
500
1.292342
646.171
1000
1.130794
1130.794
2500
1.09041
2726.025
5000
1.050026
5250.13
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 510 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 80 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.299" (33.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.555 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.11 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 42mOhm @ 100kHz |