
Nichicon
Product No:
UBY1K821MHL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 80V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.857
3.857
10
3.10935
31.0935
50
2.67368
133.684
100
2.42497
242.497
500
1.803195
901.5975
1000
1.67884
1678.84
2500
1.616662
4041.655
5000
1.585569
7927.845
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 80 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.299" (33.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.316 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.86 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 34mOhm @ 100kHz |