
Nichicon
Product No:
UBY1K821MHL6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 80V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.8475
3.8475
10
3.10175
31.0175
50
2.66722
133.361
100
2.41908
241.908
500
1.798787
899.3935
1000
1.674726
1674.726
2500
1.612701
4031.7525
5000
1.581684
7908.42
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 80 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.848 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.08 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 35mOhm @ 100kHz |