
Nichicon
Product No:
UBY2A361MHL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 360UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.0305
3.0305
10
2.4529
24.529
50
2.14054
107.027
100
1.872925
187.2925
500
1.426995
713.4975
1000
1.248632
1248.632
2500
1.20403
3010.075
5000
1.159437
5797.185
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 360 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.88 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.76 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 38mOhm @ 100kHz |