
Nichicon
Product No:
UBY2A391MHL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.23
3.23
10
2.6049
26.049
50
2.24048
112.024
100
2.032145
203.2145
500
1.51107
755.535
1000
1.406855
1406.855
2500
1.354748
3386.87
5000
1.328698
6643.49
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 390 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.47 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.94 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 38mOhm @ 100kHz |