
Nichicon
Product No:
UBY2A431MHL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 430UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.23
3.23
10
2.60585
26.0585
50
2.24143
112.0715
100
2.032905
203.2905
500
1.511659
755.8295
1000
1.407406
1407.406
2500
1.35528
3388.2
5000
1.329212
6646.06
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 430 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.305 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.61 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 31mOhm @ 100kHz |