
Nichicon
Product No:
UBY2A471MHL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.9425
3.9425
10
3.17965
31.7965
50
2.73448
136.724
100
2.48007
248.007
500
1.844178
922.089
1000
1.716992
1716.992
2500
1.653399
4133.4975
5000
1.621602
8108.01
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.299" (33.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.93 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.86 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 34mOhm @ 100kHz |