
Nichicon
Product No:
UBY2A951MHL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 950UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.263
5.263
10
4.7386
47.386
50
4.10704
205.352
100
3.58055
358.055
500
2.948667
1474.3335
1000
2.738042
2738.042
2500
2.685394
6713.485
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 950 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.396 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 5.66 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 21mOhm @ 100kHz |