
Texas Instruments
Product No:
UC2637N
Manufacturer:
Package:
18-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MOTOR DRIVER 2.5V-20V 18DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.476
11.476
10
10.545
105.45
25
10.10762
252.6905
100
8.905775
890.5775
250
8.468642
2117.1605
500
7.922278
3961.139
1000
7.266645
7266.645
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Controller - Commutation, Direction Management |
| Interface | Parallel |
| Technology | - |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 18-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | - |
| Step Resolution | - |
| Current - Output | - |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 20V |
| Base Product Number | UC2637 |
| Motor Type - AC, DC | Brushed DC |
| Motor Type - Stepper | - |
| Output Configuration | Pre-Driver - Half Bridge (4) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 18-PDIP |