
Texas Instruments
Product No:
UC2836D
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC LNR REG CTRLR 1OUT 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.939
12.939
10
11.89305
118.9305
25
11.4
285
100
10.04435
1004.435
250
9.551338
2387.8345
500
8.93513
4467.565
1000
8.195669
8195.669
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | Positive Adjustable |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Input | 5.2V ~ 35V |
| Current - Supply | 3.75mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | UC2836 |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |