
Texas Instruments
Product No:
UC3638DW
Manufacturer:
Package:
20-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MOTOR DRIVER 10V-36V 20SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.0155
9.0155
10
8.14245
81.4245
25
7.7634
194.085
100
6.74082
674.082
250
6.437922
1609.4805
500
5.86986
2934.93
1000
5.112454
5112.454
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Controller - Commutation, Direction Management |
| Interface | Parallel |
| Technology | - |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | - |
| Step Resolution | - |
| Current - Output | - |
| Voltage - Supply | 10V ~ 36V |
| Base Product Number | UC3638 |
| Motor Type - AC, DC | Brushed DC |
| Motor Type - Stepper | - |
| Output Configuration | Pre-Driver - Half Bridge (2) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |