
onsemi
Product No:
UC3842BD1G
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC REG CTRLR BST FLYBK ISO 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6745
0.6745
10
0.5928
5.928
25
0.5567
13.9175
100
0.421895
42.1895
250
0.359062
89.7655
500
0.341088
170.544
1000
0.26031
260.31
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Topology | Boost, Flyback |
| Clock Sync | No |
| Output Type | Transistor Driver |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output Phases | 1 |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Obsolete |
| Control Features | Frequency Control |
| Duty Cycle (Max) | 96% |
| Number of Outputs | 1 |
| Serial Interfaces | - |
| Base Product Number | UC3842 |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Frequency - Switching | Up to 500kHz |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 10V ~ 30V |