
Nichicon
Product No:
UCA2C100MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.703
0.703
10
0.49685
4.9685
50
0.37563
18.7815
100
0.327085
32.7085
500
0.242307
121.1535
1000
0.20597
205.97
2500
0.193857
484.6425
5000
0.181735
908.675
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UCA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 125 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 250 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |