
Nichicon
Product No:
UCA2C221MHD6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.2135
2.2135
10
1.79265
17.9265
50
1.56446
78.223
100
1.36895
136.895
500
1.043005
521.5025
1000
0.912636
912.636
2500
0.880042
2200.105
5000
0.847448
4237.24
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UCA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 700 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.4 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |