
Nichicon
Product No:
UCA2C330MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8455
0.8455
10
0.6403
6.403
50
0.53181
26.5905
100
0.457995
45.7995
500
0.354597
177.2985
1000
0.305349
305.349
2500
0.285646
714.115
5000
0.270874
1354.37
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UCA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 282.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 565 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |