
Nichicon
Product No:
UCA2C470MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.083
1.083
10
0.8569
8.569
50
0.74271
37.1355
100
0.642675
64.2675
500
0.485583
242.7915
1000
0.42845
428.45
2500
0.399893
999.7325
5000
0.385605
1928.025
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UCA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 362.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 725 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |