
Nichicon
Product No:
UCA2D680MHD6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4155
1.4155
10
1.11435
11.1435
50
0.96577
48.2885
100
0.835715
83.5715
500
0.631427
315.7135
1000
0.557146
557.146
2500
0.520002
1300.005
5000
0.501429
2507.145
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UCA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 68 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 485 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 970 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |