
Nichicon
Product No:
UCA2E100MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.855
0.855
10
0.62985
6.2985
50
0.50369
25.1845
100
0.431775
43.1775
500
0.341848
170.924
1000
0.287869
287.869
2500
0.269876
674.69
5000
0.251892
1259.46
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UCA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 150 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 300 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |