
Nichicon
Product No:
UCA2E101MHD6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.394
2.394
10
1.93895
19.3895
50
1.69214
84.607
100
1.480575
148.0575
500
1.128068
564.034
1000
0.98706
987.06
2500
0.951805
2379.5125
5000
0.91656
4582.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UCA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 672.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.345 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |