
Texas Instruments
Product No:
UCD7242RSJR
Manufacturer:
Package:
32-VQFN-HR (6x6)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK 10A DL 32VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.1085
6.1085
10
5.4834
54.834
25
5.18396
129.599
100
4.492835
449.2835
250
4.262422
1065.6055
500
3.824662
1912.331
1000
3.22562
3225.62
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-PowerVFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 10A |
| Number of Outputs | 2 |
| Base Product Number | UCD7242 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 300kHz ~ 2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 4.75V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 32-VQFN-HR (6x6) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | - |