
Nichicon
Product No:
UCP2G101MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.971
3.971
10
3.1996
31.996
50
2.75196
137.598
100
2.495935
249.5935
500
1.855958
927.979
1000
1.727964
1727.964
2500
1.663972
4159.93
5000
1.631967
8159.835
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UCP |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 710 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.065 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |