
Nichicon
Product No:
UCP2G151MHD6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.2655
4.2655
10
3.8399
38.399
50
3.32766
166.383
100
2.901015
290.1015
500
2.389098
1194.549
1000
2.21845
2218.45
2500
2.175785
5439.4625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UCP |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 890 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.335 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |