
Nichicon
Product No:
UCP2W101MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.9045
3.9045
10
3.51405
35.1405
50
3.04589
152.2945
100
2.655345
265.5345
500
2.186729
1093.3645
1000
2.03054
2030.54
2500
1.991494
4978.735
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UCP |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.476" (37.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 730 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.095 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |