
Nichicon
Product No:
UCP2W121MHD6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.6645
4.6645
10
4.19805
41.9805
50
3.63812
181.906
100
3.17167
317.167
500
2.611949
1305.9745
1000
2.425388
2425.388
2500
2.378743
5946.8575
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UCP |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 120 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 800 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.2 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |