
Nichicon
Product No:
UCP2W151MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.6715
5.6715
10
5.1053
51.053
50
4.42434
221.217
100
3.85719
385.719
500
3.176496
1588.248
1000
2.949608
2949.608
2500
2.892883
7232.2075
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UCP |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 970 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.455 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |