
Nichicon
Product No:
UCPW6151MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 420V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.8735
4.8735
10
4.38235
43.8235
50
3.79791
189.8955
100
3.31094
331.094
500
2.726652
1363.326
1000
2.531902
2531.902
2500
2.483205
6208.0125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UCP |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 420 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.476" (37.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 920 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.38 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |