
Nichicon
Product No:
UCPW6181MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 420V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.605
5.605
10
5.04735
50.4735
50
4.37418
218.709
100
3.81349
381.349
500
3.140491
1570.2455
1000
2.916177
2916.177
2500
2.860098
7150.245
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UCP |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 180 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 420 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.890" (48.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.04 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.56 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |